style 1 style 2 style 3 style 4

Nacházíte se na stránkách neprofesionálního filmu
OSOBNÍ BEZPEČNOSTNÍ SYSTÉM
O filmu

Rob se probudí uprostřed přírody. Nikde není žádná známka civilizace a on neví, jak se tam dostal. Postupně se divák seznamuje s tím, co tuto situaci předcházelo a co je Robert zač. Žánrově by se dal film zařadit mezi mystery až scifi.

Otázky a odpovědi

Lukáš Křeček (hlavní mikrofonista a technik) položil Radimovi Urbáškovi (scénář, režie, kamera, střih) několik otázek, ve snaze přiblížit návštěvníkům webu pozadí tvorby tohoto filmu.

Byl film inspirován nějakými jinými filmy? Ke kterému filmu bys tento přirovnal.

Určitě inspirován byl. Nevím teda, jestli by se k těmto filmům dal ten náš přirovnat, ale rozhodně se mi líbí filmy jako The Butterfly Effect, Donnie Darko, Into The Wild, Lost a další. Při psaní scénáře jsem se snažil, aby ten náš měl podobnou atmosféru a styl jako tyto, což nevím jestli se povedlo. Hlavně mi šlo o prvek záhadna, možná až trochu ke stylu scifi. I když tady o scifi v pravém slova smyslu nejde, protože věda nebo technika se ve filmu nevyskytují. Není to ale ani žádné nadpřirozeno, protože to co se ve filmu stane by se teoreticky stát mohlo (podobně jako ve scifi), ale pravděpodobně se to nikdy nestalo a nestane, protože na skutečnost je to až moc extrémní. Každopádně hlavní myšlenka tohoto filmu je už hodně stará a napadla mě ještě dřív, než jsem filmy zmíněné nahoře viděl a než jsem vůbec s amatérským filmem začal.

Kdy a kde se děj odehrává?

Kdy: přítomnost. Kde: tak různě...

Kolik filmů už máš za sebou?

Jak se to vezme. Když nepočítám tento, tak jeden až tři. O první jsme se snažili v létě roku 2007, ale protože herci neměli moc čas, tak se stihla natočit jen menší část. Potom hlavně film Rensienovo auto (léto 2008) a ještě by se dalo možná započítat asi tří a půl minutové video dělané v rámci školy. Takže film jako takový jeden, pokusy tři.

Kolik lidí na filmu pracuje?

Těžko říct. Asi 20. Záleží kdo všechno se počítá. 5 herců, co ve filmu promluví. Potom 7 dalších, co se tam jenom ukáží, 2 lidé co pomáhali s mikrofonem, několik dalších, co pomáhalo s výrobou některé techniky, můžu započítat i člověka co nám dovolil točit u něj doma a také trochu pomáhal. Dokonce původně měla hrát ve filmu i babička jednoho kamaráda. Bohužel se tyto scény ale nakonec nepoužijí. Momentálně (září 2009) jsme ve fázi kdy se pomalu začíná řešit hudba, takže tady bude taky několik lidí. No a samozřejmě nesmím zapomenout na hlavního mikrofonistu. Nakonec bychom se možná k tomu číslu 20 dostali. Hlavní jádro jsou ale asi jenom 4 lidi.

Jak jste se dali dohromady? Jak byli vybráni herci?

Tak různě. S Petrem Zehnalem a Lukášem Křečkem jsem pracoval už na loňském filmu. Co se výběru herců týče, tak jsme tentokrát chtěli, aby ve filmu hráli lidé, co to budou umět už trochu lépe. Aby to nedělali jenom naši známí, kteří s herectvím nemají žádné větší zkušenosti a ani se tomu nechtějí moc věnovat. Nakonec to ale nedopadlo jak jsme chtěli a hlavní role zase připadla na Petra Zehnala, protože původně plánovaný hlavní herec potom nemohl. Ale třeba na Elenu Mráčkovou jsme narazili celkem náhodou. Byli jsme na koncertě v Přerově a tam jsme potkali její kamarádku, která nám ji doporučila. Celkově jsme se snažili hledat herce z různých amatérských divadel, ale nakonec se to moc nepovedlo a museli jsme se obrátit na známé, kteří mají k herectví alespoň trochu předpoklady.

Jak dlouho trvalo natáčení? Kolik bylo natáčecích dnů?

Hlavně je třeba říct, že ještě jeden natáčecí den plánujeme. Bude to asi za měsíc nebo dva (psáno v září 2009). Zatím to ale bylo 14 natáčecích dnů. Neberte to ale tak, že jsme celý film stihli za dva týdny. K těmto dnům by se dalo připočítat ještě 5 dnů, ze kterých se materiál bohužel nepoužije, kolem 5 až 10 dnů kdy jsme jenom zkoušeli nějaké věci (hlavně technického charakteru) a asi 4 dny, kdy se dotáčeli drobnosti a také nějaké zvuky. Toto všechno se dělo někdy od konce června až do víc jak poloviny září. Je třeba ale připočítat práci na scénáři, která začala v podstatě už v lednu. Nejintenzivnější byla ale asi od května do července. Potom dost času zabere nahrávání postsynchronů, samozřejmě střih, zpracování zvuku a taky tvorba a nahrávání hudby. Celkově předpokládám dokončení filmu na konec roku 2009. Takže by se dalo říct, že celková práce bude trvat rok. Co se ale natáčení samotného týče, tak se dá mluvit o 2 měsících. Nejintenzivnější byla práce od 12. do 22. srpna, kdy se točilo každý den, většinou i dopoledne.

Kde se natáčelo?

„Zkušebna Jih“, Prostějov. A příroda v okolí obcí Vincencov, Dětkovice, Vranovice a Slatinky. Vše v okolí Prostějova.

Co bylo na natáčení nejtěžší? Narazili jste při tvorbě filmu na nějaké překážky?

Vždycky byl nějaký problém. Ale dalo se to nějak zvládnout. Myslím ale, že nejtěžší věc je sehnat herce. Přesněji, sehnat herce co to budou dělat zadarmo a budou mít o to zájem a hlavně si udělají čas. Aby ještě navíc uměli hrát... to je dost těžké. Například na roli Michala jsme měli domluveny 3 lidi, kteří nám nakonec řekli, že nemůžou (většinou pár dní před natáčením). Až teprve čtvrtý herec to zahrál.

Další problém byla letadla. Když jsme totiž chtěli točit venku, tak hlavně o víkendech pořád létala a ve zvuku je to hodně slyšet. Takže se vždycky muselo čekat než přeletí, což bylo dost nepříjemné. Jeden den dokonce létala pořád. Stejně jsme ale točili, i když tady budou muset přijít na řadu postsynchrony.

Jaké máš v současné době ohledně filmu pocity?

Těžko říct. Když se totiž člověk něčím zabývá dlouho a pořád dokola - při psaní scénáře, při natáčení, při stříhání - tak už na to nemá vůbec objektivní názor. To se uvidí, až jak se na film budou tvářit ostatní.

Jak je to s hudbou?

Momentálně (září 2009) jsme ve fázi, kdy pomalu začínáme řešit, jak se vlastně bude hudba řešit. Rozhodně ale chceme mít vlastní hudbu. Žádná hudba volně dostupná ke stažení nebo dokonce ta, která není volně dostupná. Zatím se ale přesně neví jak to bude. Jediné, co je skoro jisté je, že se ve filmu objeví kousek jedné skladby do skupiny Bullet Proof, jejímiž členy jsou např. Petr Zehnal (hlavní role ve filmu) nebo Tomáš Buriánek (vedlejší postava ve filmu).

Kolik procent filmu už je hotovo?

Na webu se snažím psát momentální stav práce na filmu. Teď (září 2009) to je tak, že natočeno je asi 95% (bude ještě jeden natáčecí den), sestříháno asi 75%, hudba ještě nic a zvuk asi 20%. Možná se to tak nemusí zdát, ale s tím zvukem ještě bude hodně práce. Mnohdy je zpracování zvuku těžší než střih (alespoň pro mě).

Jak dlouhý bude film?

To je otázka, na kterou se mě každý ptal ještě před tím, než se začalo vůbec točit. A je těžké na ni odpovědět, protože podle scénáře se moc nedá poznat, jak potom jaká scéna bude ve skutečnosti dlouhá. Jediné co jsem mohl říct je, jak dlouhý bych ten film chtěl mít. A to bylo tak od 20 do 45 minut. Teď už je ale docela dost nastříháno, takže si můžu troufnout délku odhadnout. Zatím to vypadá že bude film přibližně 35 až 40 minut dlouhý.

Jak jste na tom s financování filmu? Měli jste nějaké sponzory?

Neměli. Už při psaní scénáře jsem se snažil, aby se dalo udělat vše co možná nejlevněji nebo zdarma. To se týče hlavně natáčecích prostor, které nám poskytli známí nebo jsme točili prostě venku. Pokud bylo třeba něco vyrobit, tak jsme na to použili vlastní materiál co se našel doma a co se techniky týče, tak ta je taky naše vlastní. Nic půjčovaného. A už vůbec ne půjčovaného za peníze.

Plánuješ další film?

O tom začnu přemýšlet až bude hotový tento. Rozhodně ale ne nic tak náročného.